Pracuję w rekrutacji już ponad 12 lat i obserwuję dużo pozytywnych zmian w tym obszarze. Coraz więcej rekruterów jest świadomych wagi, jaką niesie ze sobą przekazywanie kandydatom informacji zwrotnej (z ang. feedback) po zakończonym procesie rekrutacyjnym. Coraz częściej rekruterzy czytają branżową prasę, uczestniczą w treningach podnoszących ich umiejętności, a nawet sięgają po pióro, by podzielić się swoim doświadczeniem i obserwacjami. Konsultanci rekrutacji są również wyposażeni w nowoczesne i przyjazne aplikacje i systemy rekrutacyjne, które pomagają skutecznie zarządzać komunikacją z kandydatami.
Dlaczego przekazywanie feedbacku jest tak istotne w pracy rekrutera?
- Jest to zgodne z etyką i metodologią pracy rekrutera. Kompleksowy proces rekrutacyjny każdorazowo powinien zakończyć się udzieleniem jakościowego, ustnego feedbacku kandydatom biorącym w nim udział. Chodzi tu oczywiście o kandydatów, którzy zostali zaproszeni na rozmowę rekrutacyjną i którzy poświęcili na to niejednokrotnie wiele godzin swojego prywatnego czasu.
Pozostawienie takich kandydatów bez informacji zwrotnej musi generować negatywne emocje – od frustracji, po gniew i rozczarowanie. W wielu przypadkach brak informacji zwrotnej może też doprowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości.
- Jakościowy feedback jest formą doceniania kandydata za jego poświęcony czas i zaangażowanie. Każdy kolejny proces rekrutacyjny jest jednocześnie dla kandydata ważną lekcją, dlatego szczera i konstruktywna informacja zwrotna stanowi istotną wartość dodaną, która pomaga kandydatowi dostrzec u siebie obszary wymagające zmiany lub potwierdzić mocne i słabe strony (szacunek dla kandydata).
- Sumienne przekazywanie informacji zwrotnej przyczynia się do budowania i umacniania osobistej marki (personal brand). Każdorazowa interakcja z rekruterem jest oceniana przez kandydata mniej lub bardziej świadomie i porównywana do poprzednich doświadczeń kandydata.
Profesjonalna informacja zwrotna wyróżnia “jakościowych” rekruterów, podkreśla ich etykę pracy, umiejętności komunikacyjne oraz zdolność dopasowania profilu kandydata do oczekiwań klienta. - Wpływ na kształtowanie wizerunku firmy (employer branding). Kandydaci, którzy nie otrzymali informacji zwrotnej od rekrutera reprezentującego daną organizację, będą mieli negatywnie z nią skojarzenia. Niekorzystne informacje będą przekazywali również swoim znajomym. Takie osoby trudno będzie namówić, by ponownie zainteresowały się marką tej samej firmy.
Dlatego organizacje, które dbają o swój wizerunek powinny zwracać szczególną uwagę na wartości, jakimi kierują się w pracy kandydaci na rekruterów. To oni są twarzą firmy i to oni poprzez nieustanny kontakt z rynkiem kształtują na co dzień wizerunek organizacji. - Wykorzystanie okazji na przekazanie feedbacku do budowania bliskiej relacji z kandydatem. Kandydat, któremu poświęcimy czas wyjaśniając powody wykluczenia z procesu i udzielimy przydatnych wskazówek do wykorzystania w kolejnym procesie, będzie o nas pamiętać. W przyszłości chętniej do nas wróci lub odpowie na nasze zapytanie. Kandydaci, o których dbamy podczas procesu, chętniej rekomendują nam też swoich kolegów i znajomych, ponieważ dobrze nas kojarzą i szanują.
- Rozmowa z kandydatem, który odpadł z procesu jest świetną okazją na zgromadzenie dodatkowych informacji o jego aspiracjach, celach zawodowych oraz motywacji. Bardzo często podczas takiej rozmowy dowiadujemy się czegoś nowego o kandydacie, co nie było istotne w przypadku poprzedniego stanowiska pracy, a co może być dla nas wskazówką do szerszego spojrzenia na umiejętności kandydata.
Dodatkowe korzyści
Podsumowując, jest kilku beneficjentów, którzy bezpośrednio czerpią korzyści wypływające z przekazywania informacji zwrotnej: kandydat, rekruter, klient oraz pracodawca rekrutera. Bez wątpienia, jeśli nie wykorzystamy tak istotnej funkcji, jaką niesie ze sobą feedback stracimy dużo więcej niż przysłowiowe 5 minut na rozmowę z kandydatem. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z rynkiem kandydata, który jest naszym klientem oraz bez którego rekrutacja po prostu traci sens.