Proces rekrutacyjny zmierza do końca, a Ty masz wątpliwości, którego kandydata należy wybrać? Wypróbuj nasze rekrutacyjne life hacki, a gwarantujemy, że do Twojej firmy dołączy najlepszy możliwy aplikant
1. Zadawaj pytania behawioralne
Pytanie kandydata wprost o wyznawane wartości albo postawę wobec pracy to nie jest najlepszy pomysł. Zamiast tego lepiej wykorzystać pytania behawioralne, które wymuszają na rozmówcy osadzenie zagadnienia w konkretnej sytuacji. Po tym, jak się w niej zachował, łatwiej wyciągniesz wnioski co do jego cech i osobowości.
2. Hiring manager pomoże w merytoryce
Docelowy szef kandydata słabo angażuje się w rekrutację? A może jego rola ogranicza się tylko do przejrzenia rekomendowanych CV i zadania dwóch pytań na rozmowie kwalifikacyjnej? Postaraj się namówić go do szerszej współpracy. Zacznijcie od dobrze opracowanego ogłoszenia. Poproś go też o przygotowanie konkretnych zadań, które sprawdzałyby wiedzę i umiejętności kandydatów. W ten sposób o niebo łatwiej będzie Ci odsiać osoby słabe kompetencyjnie.
3. Pamiętaj, że wybieramy osoby podobne do nas
Podświadomości nie oszukasz. Psycholodzy już dawno dowiedli, że ludzie mając do wyboru większą grupę, do współpracy najchętniej wybierają osoby podobne do nich samych. Jak najbardziej dotyczy to również rekruterów niezależnie od ich stażu i doświadczenia zawodowego.
Jak się przed tym ustrzec? Po prostu miej ten fakt w pamięci i weryfikuj swoje wybory pod tym kątem. Przecież nie wybierasz sobie kolegi czy koleżanki do spędzania wolnego czasu – szukasz pracownika, który musi dobrze wpasować się do zespołu i całej firmy.
4. Obserwuj mowę ciała kandydata czy kandydatki
Czego nie powie Ci aplikant na rozmowie rekrutacyjnej, to z dużym prawdopodobieństwem może Ci zdradzić jego mowa ciała. Co ważne, zwracaj uwagę nie tylko na twarz kandydata. Może Ci pomóc poniższa lista pytań:
- Przy jakich tematach zmienia się pozycja ciała kandydata?
- Czy zachowuje postawę zamkniętą czy otwartą?
- Kiedy wyraźnie się ożywia?
- Przy których pytaniach jest bardziej zdenerwowany niż przy innych? (szukaj nerwowych ruchów, objawów pocenia się, potknięć językowych itp.)
- Na ile w miarę trwania rozmowy aplikant się rozluźnia?
- Jakie emocje można wyczytać w jego lub jej twarzy i postawie na koniec spotkania rekrutacyjnego? Może jest to zadowolenie, rozczarowania, a może ulga?
5. Zaangażuj w rekrutację zespół
Świetnym trickiem na znalezienie dobrze dopasowanych kandydatów jest włączenie w proces rekrutacyjny przyszłych kolegów i koleżanek z zespołu. Może to przybrać różne formy:
- Udział kogoś z zespołu w rozmowie rekrutacyjnej.
- Dodatkowa rozmowa telefoniczna, podczas której aplikant ma możliwość zadania pytań bezpośrednio osobie, z którą będzie najbliżej współpracował.
- Próbne dołączenie kandydata do zespołu np. na jeden dzień – ta forma jest rzadko spotykana, bo wymaga od potencjalnego pracownika poświęcenia sporej ilości czasu, jednak daje świetny obraz atmosfery i obowiązków, z jakimi kandydatowi przyjdzie się zmierzyć u nowego pracodawcy.
Jeśli zdecydujesz się na zaangażowanie osób z zespołu hiring managera, to na początku uprzedź je o celu tego zabiegu. Na koniec daj im możliwość swobodnego przedstawienia swojego zdania. Każdy z nas zwraca uwagę na nieco inne aspekty i czego innego szuka w potencjalnym nowicjuszu. Właśnie dlatego dodatkowi obserwatorzy z pewnością wiele wniosą do procesu decyzyjnego.
6. Pytaj o zainteresowania
Dużym wyzwaniem jest dla Ciebie znalezienie osoby, która wpisze się w kulturę organizacyjną firmy i ducha konkretnego teamu? Dobrym sposobem będzie poświęcenie nieco uwagi na spotkaniu rekrutacyjnym pasjom i poza-zawodowym zainteresowaniom kandydata. Zapytaj o hobby wymienione w CV lub poproś o zdradzenie, kiedy rozmówca najlepiej odpoczywa.
Ta strona kandydata może Ci wiele powiedzieć o jego osobowości, temperamencie i nastawieniu do życia. Często te aspekty łatwiej odnieść do kultury organizacyjnej niż uniwersytecki dyplom czy listę kursów doszkalających.
7. Słuchaj swojej intuicji
Gdy będziesz podążać za wszystkimi regułami skutecznej rekrutacji i przeprowadzisz mocno osadzoną w danych analizę, to na koniec nie bój się polegać na intuicji. Twoje doświadczenie w pracy z ludźmi z pewnością przekłada się na dodatkowy zmysł, którego warto słuchać przy wyborze dobrze dopasowanego kandydata.
Szukasz pomysłu na to, jak wyszukać pracowników o określonych umiejętnościach? Skorzystaj z wyszukiwarki kandydatów. Znajdź swoje inspiracje także czytając nasz e-book Zmieniaj swoją firmę na jeszcze lepsze.