Praca rekrutera wymaga wielu czasochłonnych działań. W końcu znalezienie odpowiedniego kandydata to nie bułka z masłem. Jak usprawnić prowadzone procesy, by zyskać czas na budowanie relacji z drugim człowiekiem? Z pomocą przychodzi system ATS, który pozwala zoptymalizować nie tylko realizowane działania rekrutacyjne, ale również poniesione koszty
Nowoczesna rekrutacja jest niemożliwa bez wykorzystania dostępnych technologii. W świecie, w którym większość procesów biznesowych przebiega w trybie online, nie wolno zostać w tyle. Zwłaszcza gdy chce się zatrudniać najlepszych specjalistów. System rekrutacyjny to prawa ręka rekrutera, dzięki której, bardziej niż na żmudnych formalnościach, może skupić się na człowieku.
System ATS – jak wspiera rekrutację?
Nowoczesny system ATS, który daje rekruterowi przestrzeń na lepsze poznanie i nawiązanie komunikacji z kandydatami, sprawia, że prowadzone procesy są nie tylko krótsze, ale przede wszystkim efektywniejsze. Jak narzędzie może wspomóc codzienne działania rekrutera? System ATS od HRlink gwarantuje wsparcie nie tylko podczas szukania kandydatów do pracy, ale również wdrożenia czy dalszego funkcjonowania w organizacji. W końcu rekrutacja to proces, który nie kończy się po podpisaniu umowy z wybranym kandydatem. Onboarding, współpraca z Hiring Managerem, feedback dla odrzuconych osób czy raportowanie prowadzonych działań jest równie ważne co zapełnienie wolnego wakatu.
– Codzienność rekrutera to wiele złożonych zadań, które po sfinalizowaniu łączą się w jedną całość. Wiele z prowadzonych procesów można ułatwić, dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. Jeżeli zależy nam na budowaniu dobrych doświadczeń kandydata i zatrudnianiu najlepszych, to warto wspomóc codzienną pracę rekruterów. Dzięki temu zaoszczędzony czas będzie można wykorzystać na poznanie i rozmowę z kandydatami, w końcu w działaniach HR to człowiek jest najważniejszy. – zauważa Alina Michałek, ekspert HR w HRlink i Goldenline.
Znajdź czas na rozmowę z drugim człowiekiem
Cyfryzacja procesów HR jest nieunikniona, a wykorzystanie technologii ma ułatwiać codzienną pracę. Musimy jednak pamiętać, że żadne narzędzie, innowacyjna aplikacja czy ultranowoczesny system nie zastąpią nas w poznawaniu i komunikacji z drugim człowiekiem. Rola rekrutera to przede wszystkim poznanie i współpraca z kandydatami, którzy pragną dołączyć do danej organizacji. Następnie wdrożenie ich w struktury firmy. System rekrutacyjny ma za zadanie wspierać i ułatwiać codzienną pracę tam, gdzie jest to możliwe, aby rekruter znalazł więcej czasu i przestrzeni na rozmowy z kandydatami.
Im więcej rekrutacji prowadzisz, tym więcej pieniędzy oszczędzasz
Czy wiesz, że prowadząc 20 rekrutacji rocznie z systemem od HRlink, możesz zaoszczędzić prawie 2 tysiące złotych? Natomiast przy stu procesach rocznie, zaoszczędzona kwota to ponad 21,5 tysiąca złotych. Chcesz poznać dokładnie wyliczenia na temat oszczędności, jakie może dać ci korzystanie z systemu od HRlink? Umów się na bezpłatne konsultacje z naszym doradcą.
Im więcej kandydatów w ciągu roku szukasz, tym więcej pieniędzy oszczędzasz. Szukanie kandydatów jeszcze nigdy nie było takie proste. Jak zoptymalizować koszty rekrutacji i jednocześnie zwiększyć jej skuteczność?
Multiposting ogłoszeń
Dzięki automatycznej publikacji ofert pracy na ponad 40 najczęściej odwiedzanych przez potencjalnych kandydatów serwisów możesz liczyć na szybki spływ CV. Twoje ogłoszenie dotrze do szerokiego grona odbiorców, co znacząco skróci cały proces.
Własna baza kandydatów
Jedna baza danych, a w niej duża liczba kandydatów do wyboru? Nowoczesny system ATS umożliwia tworzenie bazy danych, w której dodawanie notatek dotyczących rekrutacji i precyzyjne przeszukiwanie zebranych CV ułatwia analizę i monitorowanie prowadzonych procesów. Intuicyjne działanie systemu i integracja z narzędziami w firmie ułatwia pracę na kandydatach, jednocześnie oszczędzając czas rekrutera.
Moduł poleceń pracowniczych
Szukasz specjalistów i ekspertów, którzy będą pasować do organizacji? Zaangażuj pracowników w rekrutację i wdróż system poleceń, dzięki któremu obecni zatrudnieni będą mogli aktywnie uczestniczyć w prowadzonych procesach.
Współpraca z Hiring Managerem i zespołem
W kwestii zatrudnienia nowego członka zespołu ważna jest udana współpraca rekrutera z Hiring Managerem. Dzięki stworzeniu zespołu projektowego w systemie ATS można określać role poszczególnych uczesniktów danego procesu. To ułatwia komunikacje osób zaangażowanych w rekrutacje, a gromadzenie informacji na temat kandydata i przebiegu rekrutacji w jednym miejscu gwarantuje lepsze monitorowanie postępów i efektywniejszą współpracę.
Lepsza organizacja czasu rekurtera
Każdy rekruter dobrze wie, jak ważna w tej pracy jest organizacja i planowanie podejmowanych kroków. Jednocześnie prowadzisz kilka procesów? Jesteś w kontakcie z wieloma kandydatami, na różne stanowiska? Dzięki liście „to-do” i integracji systemu z kalendarzem możesz działać efektywniej i wygodniej planować codzienne zadania.
Szeroki wybór raportów
Jak badać efektywność rekrutacji? W tym celu warto tworzyć własne raporty, które pozwalają analizować przebieg i skuteczność prowadzonych działań. Jednak, aby rekruter bardziej niż na Excelu mógł się skupić na człowieku, lepiej postawić na narzędzie, które dzięki zebraniu danych w jednym systemie umożliwia generowanie własnych raportów.
Wsparcie w onboardingu
Nowoczesna rekrutacja nie kończy się na podpisaniu umowy z wybranym kandydatem. Onboarding i zaplanowanie odpowiedniego wdrożenia nowego pracownika umożliwia szybszą aklimatyzację i wpływa na wizerunek pracodawcy. Uporządkowany i prosty onboarding, zebranie wszystkich istotnych dla nowego pracownika informacji w jednym miejscu to tylko niektóre z wielu możliwości, jakie daje system ATS od HRlink.
Człowiek ponad technologią
Szukanie nowych pracowników to wieloetapowa praca, którą można usprawnić dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi. W świecie dóbr technologicznych warto wybierać te, które działają intuicyjnie i pozwalają pracownikom zaoszczędzić czas, który można wykorzystać w działaniach, gdzie obecność człowieka jest niezbędna. Musimy pamiętać, aby zawsze stawiać ludzi ponad technologią i budować trwałe więzi z tymi, z którymi chcemy współpracować i wspólnie tworzyć wielkie rzeczy.
– System ATS ma za zadanie wspierać, a nie zastąpić rekrutera w prowadzonych procesach. W końcu to właśnie w HR najważniejsi są ludzie. Tam, gdzie człowiek spotyka się z drugim człowiekiem, mogą dziać się wielkie rzeczy. Jeżeli dostępne technologie mogą ułatwić codzienną pracę na wielu płaszczyznach, to warto z nich korzystać. Należy jednak pamiętać, że bez dobrej współpracy między ludźmi, nie zbuduje się udanego biznesu, niezależnie ile systemów i innowacyjnych narzędzi wykorzystamy – podsumowuje Adam Piwek, ekspert marki pracodawcy w HRlink i Goldenline.